Su Böreği

Özellikler

4 kişiden fazla

Tepsi ölçüsü: 35-40 cm.  çapında bir tepsi

2 yemek kaşığı sadeyağ (tepsiyi yağlamak için)

Börek İçi İçin:

1 yemek kaşığı sadeyağ

2 soğan (ince yemeklik kıyılmış)

250 gr koyun eti (çok ince bıçakarası kıyılmış; günümüzde kıyma)

1 tatlı kaşığı karabiber

1çay kaşığı tuz

Hamur İçin:

5 yumurta

½  su bardağı  su

1tatlı kaşığı tuz

5 su bardağı un

Haşlama suyu:

3 litre  su

2 yemek kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sadeyağı(suda hamurların yapışmaması için)Yufkaları Yağlamak İçin

1 su bardağı eritilmiş  sadeyağ

Tarif

Eti , yağ, soğanı kavur. Tuz ve karabiberi ilave et, çevir. Ateşten al.

Unları hamur tahtasına ele,  ortasını aç, yumurtaları kır, suyu ve tuzu ilave et, kenarlarından un alarak sert bir hamur yap, 15 dakika yoğur, 12 beze yap, un serpilmiş bir tepsiye al,  yaş bez altında 30 dakika dinlendir.

Dinlenen bezeleri oklava ile olabildiğince ince aç, çok az un serperek üst üste koy,  muntazam olanlarından ikisini alta ve üste sermek için ayır,  birini tepsiye ser.  Diğerlerini dörde böl.

Büyük bir tencerede haşlama suyunu tuz ve sadeyağı ile kaynat.  Dörde bölünen bezeleri suya ikişer üçer at, en az 2 dakika haşla . Hamurlar su yüzüne çıkınca kevgirle al, başka tencerede hazırlanmış soğuk suya at, ters çevrilmiş süzgeç üzerine alarak sularını süzdür, tepsiye döşe.  Tepsiye iki üç yufka döşeyince erimiş yağdan bir yemek kaşığı gezdir.  Yufkalar yarıya gelince içini yay, diğer yufkaları da aynı şekilde haşlayarak döşe , üstüne ayrılan kuru yufkayı muntazam kapat, fırça ile üzerini yağla . Ateş üzerinde çevirerek veya önceden ısıtılmış 200 derece fırında 25-30 dakika pişir.

Fotoğraflar