Serid / Mercimekli Tirit / Mercimek Bulamacı

Özellikler

4 kişilik

Pişme süresi:  30 -40 dakika

Mercimeği Haşlamak İçin:

1 su bardağı  kara veya yeşil mercimek (8 saat öncesinden ıslatılmış)

5 su bardağı su

Tirit İçin:

2 su bardağı mercimek ezmesi

2 yemek kaşığı  tereyağı veya  sadeyağ

Yüzüne:

2 yemek kaşığı tereyağı

½ su bardağı  şeker( zevke göre daha az veya çok)  

Beraberinde

Tandır ekmeği (kuşbaşı doğranmış)

Tarif

Mercimeğin ıslatıldığı suyu dök,  dört bardak yeni su ile yumuşayıncaya kadar kaynat. Ateşten al , iki su bardağı haşlanmış mercimeğe bir su bardağı haşlandığı  suyundan sıcak  ilave et,  ezici ile iyice ez.

Tavada 2 kaşık  yağı erit,  ezilmiş mercimeği koy,  çok hafif ateş üzerinde  boza koyuluğuna gelinceye kadar karıştır, fıkırdayınca ateşten al. Ekmekleri tabağa yerleştir.  Üzerine seridi dök, yüzüne tereyağını kızdır , gezdir. Şeker serp.

İbni Batuta , Eğridir’e hakim olan Dündar Bey’in Oğlu İshak Bey’’in sarayında yediği bir yemeği şöyle anlatır:   “ …Biz böyle otururken yemek getirilirdi; küçük tabaklara konmuş, şeker ve yağla ezilmiş, mercimekten yapılma  ‘serid’(: tirit) ilk servisti.  Onlar “uğurlu olur” diyerek oruçlarını tiritle açarlar.  Bu iftarlığın Peygamberimiz tarafından diğer yemeklere tercih edildiğini ileri sürerek şöyle diyorlar’Biz onun güzel adetine uyarak yemeğe tiritle başlıyoruz”. (İbn Battuta Seyahatnamesi. S: 278)

Bu tiride günümüzde rastlamadım. Çeşitli şekillerde denedim , en beğenilenini standartlaştırdım.  Tirit olarak yenildiği gibi bulamaç olarak,  ekmek batırılarak da  zevkle yenilebilir.

Fotoğraflar