Safranlı Zerde

Özellikler

4 kişilik

Pişme Süresi:  40-50 dakika

¼ çay kaşığı  safran

1 yemek kaşığı su (safranı ıslatmak için)

½ su bardağı pirinç

5 su bardağı su

1/5 su bardağı  şeker veya 1 su bardağı sızdırılmış bal

1 yemek kaşığı gül suyu

Tarif

Safranı , akşamdan suda beklet.

Sabah,  pirinci ayıkla,  yıka;  üzerini örtecek kadar ılık suda soğuyuncaya kadar beklet, yıka,  bir tencerede su ile ateşe koy.  Kaynamaya başlayınca çok hafif ateşe al , pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30 dakika kadar pişir.  Özleşince şekerin yarısını ilave et, kaynayınca diğer yarısını karıştır; 10-15 dakika sonra koyulaşınca safranı süz, suyunu ilave et.  Bir taşım kaynayınca  tabaklara dök. (Bal kullanırsan,  safran bir taşım kaynayınca,  karıştırarak balı ilave et, bir taşım daha kaynat, tabaklara dök. Balla fazla kaynatırsan bal acılaşır. ).  Soğuyunca yüzüne gül suyu serp.

“Sultan 1. Alaadin Keykubat hükümdar olarak olarak Konya’ya geldiğinde verilen ziyafette adı geçen “müza’fer” erz-ül  müzaferin kısaltılmışı olup  zağfiran(safran)lı pirinç ki bu da zerdeden başka bir şey değildir”(Oğuz1 1977, s: 671)

“A safran , safran oluncaya dek su iç de sonra zerdeye gir”. Mevlana. Mesnevi4, s: 157-b: 1080.

Zerde de günümüzde bal yerine şekerle yapılmaktadır.  Bal ile yapılan zerde seçkin bir tada sahiptir.  Konya’da eskiden, pekmezle yapıldığı da yaşlı hanımlar tarafından ifade edilmiştir.

Fotoğraflar