İşkembe Çorbası

Özellikler

4 kişiden  fazla

Pişme Süresi: 2 saat

300 gr dana veya 1 koyun işkembesi

1 şirden

1 bumbar

1 su bardağı su

1tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sadeyağı

2 yemek kaşığı un

Terbiye İçin

1 yumurta sarısı

½ limon suyu

Beraberinde

½ su bardağı üzüm sirkesi

6 diş sarımsak

1çay kaşığı tuz.

Tarif

Çorba tenceresinde temizlenmiş şirden, bumbar ve işkembeyi on su bardağı  suyla ateşe koy. Üzerine biriken köpüğü al, at. Kapağını ört, yumuşayıncaya kadar haşla,tuz at, beş dakika daha kaynat,ateşten al. suyu azalmışsa sıcak su koyarak  10 su bardağına tamamla

Tencerede sadeyağla unu sarartmadan ağarıncaya kadar kavur. 10 su bardağı süzülmüş işkembe suyunu karıştırarak ilave et, un kokusu gidene kadar kaynat. İşkembeleri,şırdanı,bumbarı ince kıy, kaynamakta olan çorbaya ilave et,tekrar  kaynat.

Yumurta ile limon suyunu çırparak terbiye yap, alıştırarak çorbaya karıştır,gerekiyorsa tuz at,kaseye doldur. Kızdırılmış yağı çorbanın yüzüne gezdir. Sarımsağı tuzla döv,sirke ile karıştırarak terbiye yap ,çorbanın yanında sofraya al.

“…Mesela  bir adam misafirinin canı işkembe çorbası istediği…” Mevlana. Fih-i Mafih, s:116. 

DLT’de haşlama bir  yemek olan verilen işkembenin o dönemde  başkent Konya’da çorba olarak uygulandığını görüyoruz.Çorbade kullanılan sirke ile tuz terbiyesinin Türklerde eski bir alışkanlık olduğu belirtilir. (Ögel 1978:344.) Mevlana’da dasirke,sarımsak terbiyesine rastlarız:” Patlıcanın dostu ne?Sirke ile sarımsak.”Mevlana.Divan-ı Kebir3.s:459-b:4400.

Fotoğraflar