Arabaşı Çorbası (Selçuklu Usulü Erikli)

Özellikler

4 kişiden fazla

Pişme Süresi:30-40 dakika

Çorba İçin:

1 tavuk veya koyun boynu

10 su bardağı su (tavuğu haşlamak için)

1 tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı tereyağı

2yemek kaşığı un

1 su bardağı dağ eriği ezmesi

5 su bardağı tavuk suyu

Hamuru İçin:

5 su bardağı tavuk suyu

1 su bardağı un

1 tatlı kaşığı tuz

Tarif

Erikleri akşamdan ıslat.Sabah haşla, süzgeçten geçir.

Tavuk veya boyun etini tencerede 10 su bardağı su ile ateşe koy.Pişmesine yakın tuz at,yumuşayıncaya kadar pişir,suyunu süz, göğüs etlerini tel tel dit.Suyu azalmışsa kaynar su ilave ederek 10 su bardağına tamamla.

Tencerede yağı erit,unu ilave et, hafif ateşte sararıncaya kadar kavur,yeterince erik  ezmesini ilave et. (Ekşiliğini zevkine  göre ayarla) . Biri soğuk biri sıcak beş su bardağı  tavuk suyunu  meyaneye ilave et, karıştırarak kaynamaya başlayınca çok hafif ateşe al,etleri ilave et,kapak ört,10 dakika pişir.

Hamuru: Tencereye 5 su bardağı tavuk suyunu koy,orta ateş üzerine al.Tahta kaşıkla karıştırarak azar azar unu ilave et, tuz at. Çok hafif ateşte devamlı karıştırarak koyulaşınca tepsiye dök. Donunca baklava dilimi kes,ortasını bıçakla  çorbakasesini veya tasını alacak kadar aç. Sıcak çorbayı kase veya tasa dök ,tepsideki hamurun ortasına yerleştir,sofraya al.

 İrene Melinkoff  ,13. Yüzyılda  ,Selçuklularda helva geceleri  yapıldığını yazar.Lale Devri’nde ,Üçüncü Ahmet zamanında da görülen helva geceleri,Selçuklulardan gelen geleneğin devamı olarak başkent Konya’da  azalsa da devam etmektedir.Konya’da  geçmişte,  gece misafirliklerinde peşmani veya kenevir helvası çekilir,helvadan önce ise ekşili  bir  arabaşı çorbası sunulurdu. Arabaşı’dan sonra tatlı olarak yenilecek  kenevir helvası  önceden hazırlanır, peşmani ise  geldikleri zaman , erkek misafirler tarafından  çekilirdi. Günümüzde salça ile yapılan bu çorbada,Selçuklular  ekşiliği erik veya koruk ile sağlıyorlardı.Konya’nın  Bozkır ilçesinde  günümüzde yaşayan  bu tür erikli arabaşı  çorbası, Selçuklu geleneğinin devam ettiğini göstermektedir.

Fotoğraflar